اشتباه‌های صبحگاهی که باعث چاقی می‌شوند

اشتباه‌های صبحگاهی باعث چاقی

بدنساز | اشتباه‌های صبحگاهی که باعث چاقی می‌شوند

سوخت و ساز طبیعی بدن، قند خون را تنظیم می‌کند و مسئول کنترل وزن و حفظ سلامت است. متابولیسم بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و با عواملی مانند سن، جنسیت، عادت‌های روزانه، ژنتیک، و جنبه‌های مختلف سلامتی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

برای کاهش وزن موفق، جلوگیری از افزایش وزن، و سلامتی، باید عادت‌های بد را کنار بگذاریم؛ به ویژه‌های عادت‌هایی که باعث کند شدن متابولیسم بدن می‌شوند.

نخوردن یا دیر خوردن صبحانه

برای جلوگیری از تولید بیش از اندازه هورمون‌های گرسنگی، سر ساعت مشخص، یک صبحانه سالم بخورید. این کار متابولیسم را افزایش می‌دهد و توانایی بدن را برای سوزاندن کالری و تبدیل چربی‌ها و قندها به انرژی را تسریع می‌کند.

نوشیدن قهوه یا چای شیرین

قهوه و چای، از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در هنگام صبح هستند و به شما در رفع حالت خواب آلودگی کمک می‌کنند. به رغم این مزایا، می‌تواند متابولیسم را تحت تاثیر منفی قرار دهد بخصوص زمانی که با قهوه شیر پرچرب، خامه و یا شکر مصرف شوند. بهترین راه، نوشیدن قهوه و چای ساده بدون هیچگونه افزودنی است.

استرس هنگام رفتن به محل کار

تحمل استرس، باعث افزایش هورمون کورتیزول و کاهش متابولیسم می‌شود. استرس در واقع یکی از عوامل اصلی ابتلا به اضافه وزن است.

کمخوابی یا پرخوابی

یکی از رایجترین اشباهاتی که متابولیسم بدن را کند می‌کند، کمخوابی به دلیل بیدار شدن خیلی زود در هنگام صبح است. کمخوابی خود عاملی برای افزایش وزن محسوب می‌شود و شما حداقل باید ۷ الی ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید تا سوخت و ساز بدنتان تنظیم شود. همچنین پرخوابی نیز خود عامل دیگر افزایش وزن است.

ننوشیدن آب کافی

نوشیدن آب به مقادیر کافی در هنگام صبح عملکرد متابولیسم را در طول روز تحریک می‌کند. بدن شما بعد از دریافت خواب، کم‌آب است و عدم دریافت آب به اندازه کافی، عاملی برای کاهش متابولیسم و اضافه وزن است. نوشیدن آب گرم همراه با لیمو یک گزینه سالم برای آغاز روز است. دقت کنید، بهتر است آب را به صورت ناشتا بنوشید و آب یخ و سرد نباشد.

مصرف صبحانه ناسالم

مصرف مواد غذایی ناسالم در هنگام صبح (مثلاً مواد فراوری‌شده، آبمیوه‎‌‎های صنعتی، و غیره)، عملکرد سالم متابولیسم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در عوض، مصرف مواد غذایی سالم، منبع اصلی انرژی شما در کل روز محسوب می شود. دریافت کافی پروتئین،کربوهیدرات‌های پیچیده، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب، و همچنین اجتناب از قندهای تصفیه شده و ساده در هنگام صبح ضروری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 3 =